آخرین اخبار

خانه / دسته بندی نشده / ابداع شیشه ی شفافی که برق تولید می کند

ابداع شیشه ی شفافی که برق تولید می کند

نوع جدیدی از شیشه پنجره ابداع شده که در حقیقت یک پنل خورشیدی شفاف است و می‌تواند موبایل و خودروی برقی را شارژ و برق مورد نیاز خانه را تامین کند.

نمونه عملیاتی از این نوع شیشه ابداع شده تا قابلیت‌های آن مورد آزمایش قرار گیرد البته این نمونه قبل از عرضه به بازار باید ارتقا یابد و عملکرد آن نیز کارآمدتر شود.

محققان دانشگاه فری استیت (Free State) در آفریقای جنوبی و دانشگاه گنت در بلژیک امیدوارند طی ۱۰ سال چنین شیشه‌ای را به بازار عرضه کنند.

به گفته آنان این محصول می‌تواند به شیوه‌ای ارزان از انرژی خورشیدی برای خانه ها، کارخانه‌ها و شهر‌ها برق تولید کند.

«هندریک اسوارت» یکی از استادان ارشد دانشکده فیزیک فری استیت می‌گوید: ایده اصلی ابداع نوعی شیشه شفاف است که ظاهری معمولی دارد. اما در این شیشه مواد حاوی فسفر به کار می‌رود که می‌تواند بخشی از نور خورشید که برای انسان قابل مشاهده نیست (اشعه هایمادون قرمز و مافوق بنفش) را جمع آوری و تبدیل کند. در مرحله بعد این نور در بخش‌های کناری پنل شیشه‌ای متمرکز می‌شود. می‌توان در این بخش‌ها پنل‌های خورشیدی نیز نصب کرد تا انرژی خورشید در آن‌ها متمرکز شود.

با کمک چنین شیشه‌ای می‌توان نور را به الکتریسیته مورد نیاز ساختمان، وسایل نقلیه و دستگاه‌های برقی تبدیل کرد. این اختراع در حقیقت نوعی پنل خورشیدی شفاف است.

به گفته اسوارت می‌توان این فناوری را در موبایل نیز به کار گرفت تا آفتاب یا نور مناسب را به برق تبدیل کند.

یکی دیگر از موارد استفاده این فناوری استفاده در شیشه‌های خودرو است. با این روش می‌توان برق لازم برای حرکت خودرو را تولید کرد.
منبع: برق نیوز

ثبت دیدگاه

برو بالا
سوالی دارید؟ چت با Whatsapp