آخرین اخبار

خانه / مقالات / موتورهای ولتاژ بالا

موتورهای ولتاژ بالا

امروزه ساخت ماشین‌های الکتریکی ولتاژ بالا با استفاده از بکارگیری کابلهای ولتاژ بالا در سیم پیچی استاتور امکان پذیر شده است. پس از ساخت ژنراتور ولتاژ بالا اکنون شرکت ABB موفق به ساخت موتور ولتاژ بالا گردیده است.

motorformer اولین موتور ولتاژ بالا در دنیا است. با این ایده و طرح جدید ولتاژ موتور از ۱۵kv امروزی به سطح ولتاژهای چندین برابر آن خواهد رسید. طرح ساخته شده توسط ABB اکنون برای سطح ولتاژهای ۲۰ کیلوولت تا ۶۶ کیلوولت با توان خروجی ۴۵ – ۵ مگاوات عملی شده است که با توسعه این طرح انتظار می‌رود سطح ولتاژ آن تا ۱۵۰ کیلو ولت برسد.

فن آوری موتور ولتاژ بالا بر مبنای یک طرح جدید و اثبات نشده نمی‌باشد زیرا این طرح برای ژنراتورهای ولتاژ بالا (powerformer) با موفقیت اجرا گردیده است و اکنون اولین ژنراتور ولتاژ بالا در نیروگاه آبی نصب شده است. اولین نمونه موتور ولتاژ بالا قرار است که در سپتامبرسال ۲۰۰۱ در سوئد نصب گردد. مقادیر نامی موتور نمونه آزمایشی ۱۰ MVA/ ۴۲ KV است و ماکزیمم توان قابل تحویل به محورآن۶٫۵ MW می‌باشد. میزان کابل مصرفی برای این طرح سه حلقه می‌باشد که هر حلقه برای یک فاز است و هر کدام طولی در حدود ۱۵۰۰ متر دارد.

این موتور مستقیما” به شبکه وصل می‌گردد در نتیجه ترانسفورماتور و سوئیچگر ولتاژ متوسط حذف می‌گردد. با حذف ترانسفورماتور و تجهیزات سوئیچگر (ترانس جریان، ترانس ولتاژ، برقگیر) سرمایه گذاری اولیه و همچنین هزینه‌های سرویس، نگهداری و تعمیرات کاهش می‌یابد. با حذف ترانسفورماتور خطر نشتی روغن و آتش سوزی از بین می‌رود.

سادگی این طرح سبب کاهش خطرات ناشی از اغتشاشات شبکه می‌گردد و هزینه‌های ناشی از توقف پائین می‌آید. یکی دیگر از مزایای مهم این طرح این است که موتورهای ولتاژ بالا در مقایسه با موتورهای رایج فضای کمتری اشغال می‌نمایند. سیستم خنک کنندگی این نوع موتور‌ها براساس مقادیر نامی بر دونوع می‌باشد. برای توانهای پائین از سیستم خنک کنندگی هوا استفاده می‌شود ولی در برای توانهای بالاتر استاتور با آب و روتور با هوا خنک می‌گردد.

ثبت دیدگاه

برو بالا