آخرین اخبار

خانه / مقالات / پاورمتر چیست؟

پاورمتر چیست؟

پاور متر یا توان سنج دستگاه هائی هستند که برای محاسبۀ توان، انرژی، توان اکتیو و راکتیو، فاکتور توان و اندازه‏ گیری ولتاژ، جریان طراحی گردیده ‏اند. همان طور که می‌دانید توان معرف انرژی در واحد زمان می‌باشد و با واحد وات اندازه گیری می‌شود و در الکتریسیته از حاصل ضرب ولتاژ در جریان به دست می ‏آید. این در حالی است که در سیستم‌های الکتریکی، خصوصاً در جریان متناوب نیاز به آنالیز بسیاری از فاکتور‌ها می‌باشد که در تولید و نحوۀ انتقال انرژی و مصرف آن در تجهیزات الکتریکی بسیار موثر می‌باشند.
پاور متر‌ها می‌تواند چندین پارامتر را به صورت هم زمان اندازه گیری کنند و بیانگر میزان مصرف انرژی الکتریکی دستگاه متصل شده باشد. به کمک این توان سنج می‌توانید مقدار مصرف انرژی الکتریکی توسط یک دستگاه الکتریکی را محاسبه کنید. در واقع می‌توان این دستگاه را به عنوان یک پاورمتر، ولت متر، آمپر متر، انرژی الکتریکی متر به صورت مجزا در نظر گرفت و برای اندازه گیری میزان مصرف انرژی دستگاه‌های پر مصرف در منازل و یا در کارگاه‌ها می‌توان از این پاور متر کوچک استفاده کرد و میزان هزینه‌ها را با مصرف بهینه کاهش داد. به کمک این دستگاه می‌توان قیمت هر کیلو وات ساعت برق مصرفی را تنظیم کرد و در نهایت مقدار هزینه مصرف برق را به صورت جزیی توسط یک دستگاه خاص بررسی کرد. به کمک این دستگاه می‌توان پارامتر‌هایی از جمله پاور فاکتور یا همان کسینوس فی و فرکانس را نیز اندازه گیری کرد.

پاورمتر جهت اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان شبکه برق AC (متناوب) و DC (جریان مستقیم) با پشتیبانی از خروجی‌های مختلف رله، دیجیتال، آنالوگ و شبکه استفاده از صفحه نمایش LCD و LED با بهترین کیفیت و تکنولوژی روز. تنظیمات آسان به وسیله کلید‌های تعبیه شده در جلوی نمایشگر.

در اصطلاح به پاور متر Power meter آمپر متر و یا ولت متر گفته می‌شود و همین طور نمایشگر جریان یا ولتاژ که بیشترین مصرف آن‌ها بر روی تابلو‌های برق است تا بتوان به وسیلۀ آن‌ها مقدار جریان و ولتاژ را نمایش داد.

مشخصات فنی:

۱- اندازه گیری ولتاژ از ۱۰۰.۰ تا ۲۶۰.۰ ولت با دقت ۱%

۲- اندازه گیری جریان از ۰ تا ۱۶.۰۰ آمپر

۳- اندازه گیری فرکانس از ۴۵ تا ۶۵ هرتز

۴- اندازه گیری توان از ۰ تا ۳۶۸۰ وات

۵- اندازه گیری پاور فکتور (ضریب توان) ۰ تا ۱.۰۰،

۶- اندازه گیری توان مصرفی از ۰ تا ۱۰ هزار کیلو وات ساعت

۷- قابلیت تنظیم هزینه مصرفی به ازای هر کیلو وات ساعت

۸- دارای تایمر برای محاسبه زمان از ۱ دقیقه تا ۹۹۹۹ روز

منبع: برق نیوز

ثبت دیدگاه

برو بالا