آخرین اخبار

خانه / مقالات / کابل opgw

کابل opgw

کابل OPGW نوعی از کابل می‌باشد که در خطوط فوق توزیع و انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل OPGW از یک یا چند تیوپ آلومینیومی یا استنسل استیل حاوی تعداد معینی از فیبر‌های نوری و سیم‌های فولادی با روکش آلومینیوم در لایه اول و سیم‌های فولادی، آلومینیومی و آلومینیوم آلیاژی و یا ترکیبی از آن‌ها در دیگر لایه ها، بر اساس نوع مشخصات الکتریکی و مکانیکی مورد نظر تشکیل شده است.

کابل OPGW (Optical Ground Wire) نوعی از کابل می باشد که در خطوط فوق توزیع و انتقال مورد استفاده قرار می گیرد.
کابل OPGW از یک یا چند تیوپ آلومینیومی یا استنسل استیل حاوی تعداد معینی از فیبرهای نوری و سیم های فولادی با روکش آلومینیوم در لایه اول و سیم های فولادی، آلومینیومی و آلومینیوم آلیاژی و یا ترکیبی از آنها در دیگر لایه ها، بر اساس نوع مشخصات الکتریکی و مکانیکی مورد نظر،تشکیل شده است.
تعداد فیبر های نوری به کارگرفته شده در تیوپ ها متغییر بوده و بر اساس نیاز و درخواست مشتری می تواند از ۱ فیبر آغاز شده و به اعدادی همچون ۴۸،۲۴،۱۲ و حتی بالاتر نیز برسد.
از کابل های OPGW در بالاترین نقطه دکل های خطوط انتقال استفاده می شود.

در تولید و طراحی کابل های OPGW می توان از فیبرهای Single-mode و Multi-mode استفاده نمود.
فیبرهای Single–mode، در مسافت های بالاتر از یک کیلومتر با پهنای باند بالا و فیبر های Multi-mode در مسافت های کمتر از یک کیلومتر با پهنای باندهای کمتر، مورد استفاده قرار می گیرند.
کابل های OPGW از نظر ظاهری مشابه سیم های گارد (شیلدوایر) و یا هادی های ACSR بوده و در خطوط قدیمی موجود جایگزین سیم های گارد شده و در طراحی خطوط جدید انتقال،به عنوان محصولی با دو کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردها:
این کابل در خطوط انتقال به دو منظور استفاده می گردد:
کاربرد اول: محافظت از خطوط فاز حاوی جریان الکتریکی(هادی های انتقال هوایی) در برابر جریان های اتصال کوتاه و جریان های آنی رعد و برق و ارت نمودن این حریان ها و انتقال آنها به زمین از طریق دکل های انتقال
کاربرد دوم: انتقال داده های صوتی و تصویری با به کارگیری فیبر های نوری.

ویژگی ها و فواید:
انتقال فیبرهای نوری از طریق دکل های انتقال هوایی دارای فواید بسیاری نسبت به کابل های فیبرنوری منتقل شده از طریق زمین می باشد به عنوان مثال می توان به هزینه بسیار کمتر نصب هوایی هر کیلومتر از این کابل ها نسبت به کابل های زمینی،کاهش آسیب های وارد شده به کابل ناشی از گودبرداری ها، گسترش مسیر ها، جایگزینی سیستم های فاضلاب زیرزمینی و … اشاره نمود.
همچنین با توجه به دو منظوره بودن کابل OPGW می توان علاوه بر محافظت از خطوط فاز حاوی جریان الکتریکی در برابر اتصال های کوتاه و جریان های ساعقه، از قابلیت فیبر های نوری نیز در انتقال داده های صوتی و تصویری بهره جست و در مکان هایی که انتقال فیبر های نوری از طریق کابل های زمینی دارای هزینه زیادی می باشد (مثل مناطق کوهستانی و …) هزینه این امر را کاهش داد.

ثبت دیدگاه

برو بالا